I i II TYDZIEŃ KWIETNIA

Miniony tydzień pracy upłynął nam pod hasłem „Z kulturą za pan brat”. Podczas kolejnych dni dzieci rozmawiały o różnych aspektach sztuki i kultury.

W poniedziałek przedszkolaki słuchały utworu pt.: „Legenda o Smoku Wawelskim” W. Kosteckiej ilustrowanego sylwetami i wspólnie zastanawiały się, co to znaczy wierzyć we własne siły. W tych trudnych rozważaniach pomogła im opisana w legendzie postać szewca Skuby i jego przygody. Dzieci poznały także nowy zawód – szewc oraz przybory potrzebne mu w pracy.

W środę dzieci przeniosły się do magicznego świata teatru za pośrednictwem wiersza „W tatrze”  M. Szeląg. Po wysłuchaniu wiersza dzieci odpowiadały na pytania: Co możemy zobaczyć i znaleźć w teatrze? (dzieci opisywały wygląd wnętrza teatru i podawały nazwy przedmiotów i atrybutów z nim związanych, np.: scenografia, scena, kurtyna, aktor, maski (rekwizyty), kostiumy, afisz, bilety itp.) Jakie emocje/uczucia może w nas wzbudzić przedstawienie teatralne? Kto z was był kiedyś w teatrze? Czy wam się tam podobało, dlaczego? Po zakończeniu omawiania wiersza przedszkolaki wzięły udział w zabawie matematycznej „Który fotel w teatrze?”, zamieniając swoją salę w widownię teatru. Podczas tej zabawy dzieci doskonaliły umiejętność przeliczania i orientacji w przestrzeni. Natomiast w czasie zabaw z kodowaniem przedszkolaki ćwiczyły pamięć wzrokową.

Czwartkowe zajęcia muzyczno-rytmiczne wprowadziły dzieci w świat opery i baletu. Przedszkolaki bawiły się przy piosence „Grozik”, a także nauczyły się jej słów na pamięć i próbowały ją zaśpiewać tak  jak artyści operowi.

Podczas zajęć badawczych dzieci dowiedziały się jak działa telefon, w jaki sposób rozchodzą się fale dźwiękowe oraz w jaki sposób można go samodzielnie zbudować z dwóch kubeczków i sznurka.

Podsumowaniem całotygodniowej pracy była wirtualna wycieczka po teatrze, a także przypomnienie zasad kulturalnego zachowania się w teatrze oraz bezpieczeństwa podczas drogi „do” i „z” teatru.

W „Kąciku Dobrego Startu” dzieci nauczyły się piosenki „Haft”, wzięły udział w ćwiczeniu komunikacji pt.: „Stroje ludowe” i  ćwiczeniu ruchowo-rytmicznym „Zespół ludowy”.

W środę odwiedziliśmy „Kwiaciarnię z pasją” pani Agnieszki Świercz, by zapoznać się w ramach doradztwa zawodowego, z zawodem florystki. W czwartek natomiast byliśmy w księgarni „Książnica Polska Księgarnia Abecadło” – zapoznaliśmy się z zawodem księgarza. Również tego dnia nasze przedszkole odwiedziło kino sferyczne. Obejrzeliśmy film ”Przygody mieszkańców rafy koralowej” w specjalnej kopule, w technologii przestrzennej 360˚.

Dużą atrakcją dla dzieci było spotkanie z uczennicami klasy VB szkoły podstawowej, które opowiedziały nam o skrzypcach i flecie, zaprezentowały te instrumenty muzyczne oraz zagrały na nich.

W ubiegłym tygodniu, w piątek dzieci wzięły udział w poszukiwaniu Królika Wielkanocnego – szliśmy jego tropem, rozwiązywaliśmy zagadki by dotrzeć do celu, gdzie czekały na nas nagrody.

Cały czas kontynuujemy cykliczne zajęcia dotyczące kodowania oraz rozwijające myślenie matematyczne.

Miniony tydzień był bardzo emocjonujący dla dzieci i wprowadził je w świat kultury i sztuki. Postawa aktywnego i wrażliwego odbiorcy sztuki jest bardzo ważna w tzw. „dorosłym życiu”, dlatego tak istotne jest, aby uczyć dzieci jej odbioru od najmłodszych lat, pokazując różne jej oblicza. Zachęcamy również Państwa do wprowadzania małego człowieka w świat kultury i umożliwienie mu jak najczęstszego kontaktu ze sztuką.

W kolejnym tygodniu będziemy kontynuować temat kulturalnego zachowania.