I TYDZIEŃ KWIETNIA

Miniony tydzień pracy upłynął nam pod hasłem „Z kulturą za pan brat”. Podczas kolejnych dni dzieci rozmawiały o różnych aspektach sztuki i kultury.

We wtorek przedszkolaki wspólnie zastanawiały się, co to znaczy wierzyć we własne siły. W tych trudnych rozważaniach pomogła im opisana w legendzie postać szewca Skuby i jego przygody. Dzieci poznały także nowy zawód – szewc oraz przybory potrzebne mu w pracy.

W środę obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W ten dzień dzieci obejrzały film: ,,Poznaj Marię-dziewczynkę, która lubi mieć plan”. Nie zabrakło także zabaw sensorycznych, zabaw do których musieliśmy użyć naszych zmysłów: zmysłu dotyku, smaku, słuchu i wzroku.

Kolejny dzień – czwartek przeniósł dzieci do magicznego świata filmu, a w szczególności bajek animowanych. Dzieci poznały bohaterów dobranocki pt.: „Przygody kota Filemona/ Dziwny świat kota Filemona”. Dzięki krótkiej animacji dzieci mogły zobaczyć, w jaki sposób powstawały filmy animowane. Na zakończenie zajęć na chwilę zmieniły się w aktorów oraz wspólnie zastanowiły się, jak należy zachowywać się w kinie.

Piątkowe zajęcia wprowadziły dzieci do magicznego świata teatru. Po wysłuchaniu wiersza ,,W teatrze”dzieci odpowiadały na pytania: Co możemy zobaczyć i znaleźć w teatrze? (dzieci opisywały wygląd wnętrza teatru i podawały nazwy przedmiotów i atrybutów z nim związanych, np.: scenografia, scena, kurtyna, aktor, maski (rekwizyty), kostiumy, bilety itp.) Po zakończeniu omawiania wiersza przedszkolaki wzięły udział wzabawie matematycznej „Który fotel w teatrze?”, zamieniając swoją salę w widownię teatru. Podczas tej zabawy dzieci doskonaliły umiejętność przeliczania i orientacji w przestrzeni. Miniony tydzień był bardzo emocjonujący dla dzieci i wprowadził je w świat kultury i sztuki.