I TYDZIEŃ MARCA

Po tygodniu poznawania własnego ciała i zmysłów przyszedł czas na nieco dalsze odkrycia, które pozwoliły odsłonić niektóre tajemnice dalekiego świata, świata, który jest odległy i nieskończenie ogromny. W tym tygodniu bowiem przedszkolaki wyruszyły rakietą w kosmos!

Podczas poniedziałkowych zajęć o wartościach dzieci przypomniały sobie czym jest dociekliwość. Słuchały opowiadania M. Szeląg pt. „O dociekliwym piesku, który pomógł przyjacielowi rozwiązać zagadkę”, które nie tylko ukazało istotę dociekliwości, ale i wprowadziło przedszkolaki w temat kosmosu, a dokładniej Słońca i rzucanego przez niego cienia. Dzieci samodzielnie w zabawie badawczej sprawdzały i przyglądały się „jak powstaje cień”. Podczas wyjścia do ogrodu przedszkolnego obserwowały własne cienie, cienie innych osób oraz cienie roślin.

Podczas dalszego zgłębiania informacji o wszechświecie dzieci rozmawiały o nim przy tablicy demonstracyjnej, rozwiązywały „kosmiczne” zagadki, układały gwiazdozbiory i poznały jeden z najbardziej znanych „Wielki Wóz”. Odbyły także kosmiczną podróż, gdzie zbudowaną z krzesełek rakietą udały się na zwiedzanie planet i gwiazd. Podczas jednej z wielu zabaw dydaktycznych odkryły również odpowiedź na pytanie „Dlaczego nie spadamy z okrągłej Ziemi?” i poznały właściwości magnesu. Bawiły się w różne zabawy ruchowe, m.in.: „Ufoludek w latającym talerzu”, „Czarna dziura”, „Patrzymy w nocne niebo”, „Kiedy nocą w niebo spojrzę, migające gwiazdy dojrzę”, „Gwiazdy”, „Kometa”, „Latające talerze”, „Gwiezdne pojazdy”, „Rakietą do gwiazd”.

Podczas spotkań z językiem angielskim czterolatki bawiły się w zabawę ruchową z elementem skoku rozwijającą koordynację słuchowo-ruchową oraz koncentrację uwagi pt. „Sun and Moon” oraz zabawę ruchową wyrabiającą uważność i szybkość reakcji pt. „Star”.

W czwartkowym kąciku muzycznym dzieci poznały piosenkę pt. „Zielone ufoludki”, wysłuchały jej, rozmawiały o niej, wykonały do niej ilustrację. Przedszkolaki brały udział także w ćwiczeniach oddechowych „Ćwiczymy kosmiczne oddechy”, ćwiczeniach słuchowo-artykulacyjnych „Język ufoludków”. Wykonaliśmy również pracę plastyczną – Nasz Kosmos.

Piątek był dla Ananasków dniem świętowania, 8 marca odchodziliśmy Dzień Kobiet, poznaliśmy kobiety, które „odmieniły świat”, a także obchodziliśmy 5 urodziny Majki i Kuby.

W „Kąciku Dobrego Startu” czterolatki przypomniały sobie piosenkę pt. „Tajemnicza paczka”, którą rytmicznie śpiewały, uderzając wnętrzem dłoni po kolei w każdy z czterech woreczków ułożonych w kwadrat. Tego dnia próbowały również rysować kwadraty z krzyżykiem w środku (nowy wzór). Układały także w zespołach kwadrat z gumy do skakania.

Drodzy Rodzice, tematy związane z kosmosem zawsze wzbudzają w dzieciach wielkie emocje oraz niepohamowaną ciekawość, dlatego też prosimy o kontynuowanie i wzbogacanie wiadomości o wszechświecie wspólnie, razem z  Państwa pociechą w domu. Możecie stworzyć w domu własne „Centrum Dowodzenia Wszechświatem”, wykonać planety z masy papierowej czy balonów, zbudować rakietę z pudeł po różnych sprzętach. Jeśli dziecko jest wielkim fanem kosmicznych podróży i ma dość duży zasób wiedzy jak na czterolatka, możecie Państwo udać się na kosmiczny spektakl do Planetarium. Tam na pewno Wasza pociecha poczuje się jak prawdziwy kosmonauta podróżujący pośród planet i gwiazd.

A w  następnym tygodniu będziemy żegnać zimę i odszukiwać pierwsze oznaki wiosny.