III TYDZIEŃ LUTEGO

Kolejny tydzień za nami. W ostatnich dniach kontynuowaliśmy temat wielkich wypraw. We wtorkowym „Kąciku Dobrego Startu” dzieci poznały również wzór – kwadrat, który wykorzystywały do wielu działań, m.in. układały go ze sznurków i rysowały. W tym tygodniu przedszkolaki wyruszyły również w daleką podróż, aby poznawać obce miejsca i kontynenty. Podczas środowych zajęć dzieci poznały dzikie zwierzęta żyjące w Afryce. Najpierw wzajemnie się masowały. Następnie słuchały fragmentu wiersza J.K. Siwka pt. „Bajka o lwie”, który stał się inspiracją do zabawy dydaktycznej „Gdzie mieszkają te zwierzęta?”-Dzieci dopasowały do konturu Afryki i Polski odpowiednie ilustracje zwierząt. Podczas czwartkowych zajęć dzieci poznały afrykańskie rytmy. Po wysłuchaniu i omówieniu utworu muzycznego przedszkolaki oglądały ilustracje afrykańskiej wioski, a także ilustracje obrazujące życie ludzi w Afryce. Jagódki rozwiązywały też zagadki słowne o egzotycznych zwierzętach. Poznały egzotyczne owoce (cytrynę, pomarańczę, kiwi, banana oraz ananasa) i rozwiązywały o nich zagadki.

W tym tygodniu realizowaliśmy także zajęcia profilaktyczne, na których omawialiśmy prawa, obowiązki dzieci oraz  standardy ochrony dzieci.

W czasie piątkowych zajęć realizowaliśmy Projekt ,,Witaminki”. Kolejne warzywa które poznaliśmy to Brokuł ,,Borys” i Cebula ,,Celina”. Podczas zajęć oglądaliśmy surowy i ugotowany brokuł, wysłuchaliśmy ciekawostek na jego temat. Dzieci zdobyły wiedzę na temat korzyści płynących ze spożywania brokułów i jego wartości odżywczych. Wymienialiśmy potrawy z brokułami i zrobiliśmy pyszną sałatkę. Następnie wnikliwie przyjrzeliśmy się budowie cebuli, poznaliśmy jej rożne rodzaje i właściwości prozdrowotne, a także dowiedzieliśmy się, jak wygląda proces jej wzrostu. Dodatkowo przygotowaliśmy pyszny i zdrowy syrop z cebuli.