WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU SZANSĄ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU DZIECKA NIEPEŁNOSPRAWNEGO I JEGO RODZINY

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej pragniemy od bieżącego roku szkolnego sukcesywnie wprowadzać w naszej placówce zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Będą to wielospecjalistyczne, kompleksowe i intensywne działania mające na celu stymulowanie funkcji odpowiedzialnych za rozwój psychomotoryczny i komunikację małego dziecka niepełnosprawnego lub zagrożonego niepełnosprawnością, od chwili jej wykrycia do czasu podjęcia przez dziecko nauki w szkole, także - pomoc i wsparcie udzielane rodzicom i rodzinie w nabywaniu przez nich umiejętności postępowania z dzieckiem w zakresie określonym przez indywidualny program wczesnego wspomagania. Zespół wczesnego wspomagania to osoby mające przygotowanie do pracy z małymi dziećmi o zaburzonym rozwoju psychoruchowym. Będą to pedagodzy specjalni posiadający kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka, psycholodzy, logopedzi, rehabilitanci, oligofrenopedagodzy i inni specjaliści w zależności od potrzeb dziecka i jego rodziny.

Wczesne wspomaganie rozwoju ma na celu:

• wspomaganie rozwoju dziecka
  • zapobieganie pogłębianiu się niepełnosprawności
  • zapobieganie społecznej izolacji rodziny
  • przygotowanie dziecka do podjęcia nauki w szkole we właściwym czasie
  • pomoc rodzinie w akceptacji dziecka niepełnosprawnego oraz wypełnianiu zadań opiekuńczo - rehabilitacyjnych
  • osiągnięcie samodzielności życiowej odpowiedniej do wieku i poziomu rozwoju dziecka
  • rozwijanie odpowiedzialności rodziny za wspomaganie rozwoju oraz wzmacnianie wiary dziecka we własne możliwości
  • umacnianie więzi rodzinnych.