IV TYDZIEŃ LUTEGO

Mali odkrywcy” to temat mijającego tygodnia, wokół którego dzieci działały edukacyjne. W poniedziałek przedszkolaki zostały zapoznane z nową wartością, a była nią dociekliwość. To był dzień, w którym dzieci mogły również zmienić się w detektywów i rozwiązać różne zagadki.

W kręgu „Małych odkrywców” znalazły się tematy związane z ludzkim ciałem, a zwłaszcza ze zmysłami. Dzieci słuchały wiersza G. Lipińskiej pt. „Zmysły” i rozmawiały na jego temat. W zabawie dydaktycznej „Co robią narządy zmysłów?” dzieci zastanawiały się za pomocą którego zmysłu można „zbadać” każdy z przedmiotów, np. kwiat – wzrok, węch, dotyk. Przedszkolaki aby kształtować swoje zmysły odgadywały również zagadki słuchowe, dotykowe, smakowe, węchowe i wzrokowe.

Po omówieniu zmysłów przyszedł czas na pogłębianie informacji na temat ciała. Przedszkolaki wzięły udział w zabawie dydaktyczno-badawczej pt. „Moje ciało”.

Podczas piątkowych zajęć dzieci rozwiązały zagadkę o okularach oraz rozmawiały o różnych rodzajach okularów – do pływania, korekcyjnych, ochronnych, przeciwsłonecznych, goglach narciarskich. Zastanawiały się również nad odpowiedzią na pytanie „Co byłoby, gdyby okulary nie istniały?” oraz brały udział w zabawach badawczych „Jak wygląda świat w okularach korekcyjnych?”, „Jak wygląda świat w okularach przeciwsłonecznych?”. Bawiły się także w zabawę tematyczną „Wizyta u okulisty”. Uwieńczeniem piątkowych działań było wykonanie okularów z papieru.

Podczas spotkań z językiem angielskim dzieci bawiły się w zabawę pt. „My body” i nazywały oraz pokazywały części ciała.

Drodzy Rodzice, prosimy o zgłębianie z dzieckiem w domowym zaciszu tematu związanego z ludzkim ciałem i zmysłami. Podczas zabaw z pociechą starajcie się nie tylko uaktywniać wzrok, który jest dziś wręcz „męczony” bodźcami płynącymi nie tylko z rzeczywistego świata, ale i telewizji, tabletu, kolorowych reklam, bilbordów. Wykorzystujcie i rozwijajcie również inne narządy zmysłów – słuch, węch, smak, dotyk przy wyłączeniu jednego, kilku lub wszystkich pozostałych.